login bakaláři

    login bakaláři

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Projekty

Dnes, 2.4. vyjeli žáci 8.A spolu s německými partnery do Prahy za společnými zážitky. Žáci si prošli hlavní město, navštívili královský palác na Hradčanech, chrám svatého Víta a celý hradčanský komplex. Součástí exkurze byla i návštěva Muzea Iluzí, které dětem nabídlo svou expozicí spoustu zábavy a legrace. Den se podle všech velice vydařil, žáci 8. A se rychle skamarádili se svými vrstevníky z Německa, vyzkoušeli si svou angličtinu, případně němčinu a dozvěděli se mnohé, co je ze života jejich německých vrstevníků zajímalo. (Mgr. Iva Kostelecká a Ing. Anna Kuklová)

Dnes, 31.3. k nám přijelo 12 žáků a 2 paní učitelky z německé školy v Elzu v Hessensku v rámci projektu eTwinning/Erasmus, který se jmenuje G.R.E.E.N. Výstupy projektu je možné sledovat ZDE. Ráno jsme je přivítali na nádraží v Moravanech, odkud jsme společně šli za panem starostou Ondřejem Mikuleckým, který je u nás v obci moc hezky přivítal a předal jim tašku pozorností. Pak jsme se odebrali do S-firmy, kde nás provedl pan Holan, provozem, ve kterém jsme viděli, jak se třídí a rozebírá různá elektronická zařízení na komponenty, jako jsou kovy, plasty, zlato, dále třídičku papíru, drtič plastů, různé lisy na tříděný odpad. Řekli jsme si mnohé o způsobu rozebírání aut a využití jednotlivých složek dále v průmyslu. Panu Holanovi patří velký dík, že nám toto vše ukázal a rovněž děkujeme všem zaměstnancům za pozornost. Následovala návštěva školy, kde němečtí žáci prezentovali své ekologické počiny, zahráli jsme si společně anglický quizizz, tedy hru zaměřenou na ekologii a ve skupinách jsme zpracovali téma třídění odpadu. Poté se již Němci vydali na výbornou svíčkovou do Moravanského domu, prohlédli si budovu 2. stupně a odjeli vlakem domů. I v dalších dnech budou mít naši žáci možnost procvičit svou angličtinu a zkusit i něco německy; 7.A mohla dnes, pak zítra a ve čtvrtek, 8.A pojede s Němci na výlet do Prahy. Mgr. Miroslava Filipi

Dnes jsme se zúčastnili s žáky 9.třídy dopoledního bloku sdílecího setkání ŠUŽ, kde se naši žáci setkali se studenty dalších tří škol:
- Gymnázium Šumperk
- ZŠ Předměřice nad Labem
- ZŠ Přemyslovice
Naši žáci deváté třídy se do sdílecího setkání aktivně zapojili. Není jim lhostejné prostředí, ve kterém žijí a vyrůstají, a snaží se jej aktivně zlepšovat a pomáhat tam, kde je to potřeba.
Děkujeme všem vyučujícím, kteří se na projektu podíleli a podporovali naše žáky v aktivním zapojení. Vaše pomoc a vedení jsou neocenitelné!
Mgr. Jana Felcmanová

Naše škola patří svou velikostí mezi středně velké školy, navštěvuje ji téměř 200 žáků, z toho slabší polovina druhý stupeň. Právě starší žáci již mají značné zkušenosti z praktického života a často se ptají „Nač právě to či ono, budou v životě potřebovat“. Učitelé naší školy se snaží dětem odpovídat na jejich otázky výukou, která propojuje teorii s praxí. Žáci se každým rokem účastní schůzek s panem starostou, přinášejí své nápady a diskutují o jejich realizaci, učí se tak aktivnímu občanství. Pomáhají aktivně při mnoha akcích, které pořádá SRPŠ při ZŠ Moravany a vedení obcí, například při Halloweenské diskotéce, Slepotickém strašení, Mikulášské, Čarodějnicích, Ukliďme Česko a mnoha dalších. Naši žáci iniciují již několik let obecní výsadbu stromů a keřů, což chápou i díky ekologické výchově jako naprostou nezbytnost, neboť vnímají, že žijí v oblasti, která je potenciálně ohrožena suchem. Za svou aktivní účast je letos 22 žáků odměněno výjezdem na Slovensko do Spišského Hrhova, který se uskuteční v květnu. Výjezd bude financován z finanční odměny „Jazykové ceny Label“, kterou škola získala za mezinárodní projekt eTwinning „Say Yes to Eco Success“ pod vedením paní zástupkyně Mgr. Filipi. Současní žáci tak mohou poděkovat za jejich kvalitní práci svým starším spolužákům, kteří jsou nyní ve 2. ročníku SŠ. Škola je zaměřena na ekologii a udržitelnost, což se ale promítá i do dalších předmětů, jako jsou zeměpis, základy ekologie, dějepis, přírodopis, výchova ke zdraví a občanství, ale i do výtvarné výchovy, informatiky, cizích jazyků, a dokonce i matematiky. Zde v kombinaci s angličtinou počítáme třeba únik vody či porovnáváme spotřebu energie u různých typů žárovek. Co nás čeká do konce školního roku? Chtěli bychom uspořádat školní burzu, v plánu je další sázení zeleně, třeba i u budovy 1. stupně, škola v přírodě pro téměř všechny ročníky, ale také mezinárodní návštěva žáků z jiných zemí. Poslední den v březnu k nám zavítají němečtí žáci z Elzu v Hessenu, ti stráví s našimi sedmáky 3 dny ve škole, Pardubicích a na Kunětické hoře, a s osmáky v Praze, náklady budou hrazeny převážně z grantů, které škola získala. Deváťáci si užijí svůj týden se španělskými a polskými dětmi ze San Leonarda a Koszecinu v červnu, program pro ně se teprve chystá. Všichni tito žáci k nám zavítají díky projektu eTwinning/Erasmus, v tomto roce pod názvem G.R.E.E.N a děti si tak vyzkouší své jazykové kompetence v angličtině a určitě i v němčině.

Současná devátá třída je zapojena pod vedením paní ředitelky Mgr. Jany Felcmanové do projektu Škola pro udržitelný život pod Střediskem ekologické výchovy SEVER, o.p.s. Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy. Realizace projektu probíhá do června 2025.

Cílem projektu je rozvoj kompetencí potřebných pro řešení příčin a dopadů klimatické změny u vzdělavatelů, žáků, veřejné správy a dalších aktérů v místních komunitách. Projekt propojuje místně zakotvené učení a klimatické vzdělávání, čímž vede žáky k aktivnímu zájmu o ochranu životního prostředí a zlepšení kvality života v jejich okolí.

Žáci provádějí průzkum v okolí školy a v místní komunitě zaměřený na problémy spojené s udržitelností a ochranou životního prostředí. Vytvářejí dotazníky pro obyvatele obce, analyzují výsledky a identifikují klíčové oblasti, které potřebují zlepšení (například nakládání s odpady, péče o veřejné prostory, šetření energií).

Na základě zjištěných potřeb žáci navrhují konkrétní opatření ke zlepšení životního prostředí v obci. V návaznosti spolupracují s místní samosprávou a organizacemi na realizaci vybraných projektů, například při výsadbě stromů a keřů v okolí školy nebo úpravě školní zahrady pro podporu biodiverzity. Žáci také připravují informační materiály, plakáty, účastní se exkurzí a besed s odborníky na téma ekologie a udržitelnost, konzultují své návrhy s odborníky z oblasti environmentální výchovy a místními zastupiteli. Součástí projektu je pravidelné vyhodnocení průběhu a dopadu jejich aktivit. Žáci zaznamenávají své zkušenosti, úspěchy a oblasti pro zlepšení. Díky těmto aktivitám rozvíjejí kritické myšlení, komunikační dovednosti, schopnost týmové spolupráce a zodpovědnost za své okolí. Projekt jim umožňuje prakticky aplikovat získané znalosti a aktivně se podílet na pozitivních změnách v jejich komunitě.

Naše škola úspěšně zažádala o příspěvek z Místní akční skupiny (MAS) regionu Kunětická hora. Tento příspěvek je určen výhradně na dopravu žáků do vzdělávacích center SFÉRA v Automatických mlýnech v Pardubicích a do Vzdělávacího centra Planeta v Hlinsku. Všichni žáci školy se zúčastní jednoho z těchto vzdělávacích programů podle výběru a organizace. Vstupné do obou center je plně hrazeno z projektu Šablony JAK I., což znamená, že rodiče nemusí na tyto výjezdy nic přispívat. Díky této podpoře mohou naši žáci rozšířit své obzory, získat nové vědomosti a zažít nevšední vzdělávací zážitky bez jakékoli finanční zátěže pro rodiny. Jsme rádi, že můžeme nabídnout takové příležitosti všem našim žákům.

Za tyto velmi pestré aktivity můžeme poděkovat vzájemné spolupráci všech pedagogů naší školy. Držte nám, milí rodiče, tedy palce, ať se vše zdaří.

Mgr. Miroslava Filipi a Mgr. Jana Felcmanová

Dnes proběhlo inspirativní setkání žáků 9. a 7. třídy s panem starostou Mikuleckým, během kterého měli naši žáci příležitost představit své aktivity a zapojení do života obce Moravany.

V úvodu se žáci představili, sdělili panu starostovi, odkud pocházejí, čím by se chtěli v budoucnu stát a jaké obory plánují studovat.

Následně Kateřina Pavlišová a Matěj Hlavatý podrobně popsali aktivity, na kterých se žáci podíleli – od sázení stromů a keřů, přes úklidy obce až po organizaci a realizaci akcí pro mladší spolužáky. Nezapomněli zmínit ani svou pomoc při akcích v Moravanech a ve Slepoticích. Letošní projekt žáků 9. třídy je zaměřený na udržitelnost a jeho cílem je aktivně přispět k ochraně životního prostředí.

V druhé části setkání paní zástupkyně představila mezinárodní projekt, na kterém spolupracují žáci 7. třídy se školami z Německa, Španělska a Polska. Tento projekt se zaměřuje na klimatické změny a posiluje spolupráci a výměnu zkušeností mezi žáky z různých zemí.

Na závěr setkání žáci nabídli svou pomoc při sázení keřů a stromů u budovy 1. stupně a při úklidu obce ke Dni Země.

Děkujeme panu starostovi Mikuleckému za milé přijetí a těšíme se na další spolupráci! 🌳🤝

#ZŠMoravany #Spolupráce #Udržitelnost #KlimatickýProjekt #ŽáciPomáhají

Dne 8.1. 2025 jsme s třídou 7.A oslavili dvě události: udělení certifikátu kvality za eTwinningový projekt „Say YES! to eco success“, který probíhal loni a před Vánocemi toto ohodnocení získal a také 20leté jubileum programu eTwinning. Program je založen z iniciativy EU, jmenovitě Evropské komise a jeho cílem je propojit evropské školy pomocí vzájemné projektové spolupráce. V naší zemi je program veden prostřednictvím Domu zahraniční spolupráce v Praze. Díky této jsme mohli 20leté narozeniny eTwinningu společně oslavit krásným a velmi chutným dortem. Děkujeme.

Mgr. Miroslava Filipi

Spolu s předáváním Jazykové ceny Label škola získává i finanční částku, za kterou se z velké části podívají žáci 2. stupně na Slovensko, do partnerské školy ve Spišském Hrhově. Při slavnostním ceremoniálu předávání ceny jsme byli osloveni redaktorkou Domu zahraniční spolupráce za účelem rozhovoru, který si můžete přečíst zde:

Článek ZDE

V pátek, dne 6. 12. proběhlo slavnostní předání certifikátů kvality pro školy, které se svými žáky vytvářejí hodnotné mezinárodní projekty. Z našich žáků jsou to sedmáci, kteří se účastnili projektu „Say YES! to eco success./Řekni své ANO ekologii – Powiedz TAK! ekologii – Povedz svoje ÁNO ekológii“. Jak již samotný název napovídá, partnery byli v loňském roce Poláci a Slováci. Žáci s nimi plnili v týmech úkoly založené na ekologických tématech, kdy komunikovali anglicky. Náš projekt prošel hodnotícím procesem ještě spolu s dalšími 146 projekty za Českou republiku úspěšně, byl certifikován jako projekt po všech stránkách kvalitní. V lednu program eTwinning oslaví 20. výročí své existence a jak tuto skutečnost, tak i udělení ocenění Quality Label se žáky po Vánocích oslavíme.

Dnes, 28.11. jsme převzali prestižní ocenění pro naši školu, Jazykovou cenu Label a to z rukou zástupců MŠMT a Domu zahraniční spolupráce. Slavnost se konala na pražském Výstavišti, v reprezentačních prostorách pavilonu Bohemia. Z celkového počtu 28 nominovaných účastníků bylo nakonec oceněno 7 škol v České republice. Naše škola patří mezi ně a toho si velmi vážíme. Součástí ocenění je i finanční odměna škole, za kterou pojedou vybraní žáci 2. stupně v květnu na Slovensko, kde navštíví partnerskou školu. Obrovský dík patří žákům dnes již 2. ročníků středních škol, jsou to ti, kteří se na projektu hlavně podíleli, také jejich rodičům, učitelům a veřejnosti.Děkujeme za podporu a pomoc zřizovateli, a to jak bývalému panu starostovi, panu Ročkovi, tak i panu starostovi Mikuleckému a jejich týmům. Obrovský dík patří nápomocným organizacím, za všechny můžeme jmenovat Lásku k přírodě.
Vedení ZŠ Moravany

Po pondělním úspěchu našich dívek pokračoval turnaj v úterý, kdy skřížili florbalové hokejky tentokrát chlapci škol holického okrsku. Sjelo se 5 týmů a naši borci začali vítězstvím nad holickým gymnáziem. Bohužel v dalších utkáních se nám již nedařilo a náš skončil na čtvrtém místě. Doufejme, že následující roky přinesou lepší umístění a hoši půjdou ve stopách svých spolužaček. Ing. František Mottl


 

V pondělí 4. 11. 2024 se tým dívek ve složení Ema Bakešová, Bára Blajdová, Marie Blažková, Dominika Dostálová, Eliška Hyksová, Ladislava Chlebounová, Simona Kasalová, Ella Kňavová, Kateřina Pavlišová, Kateřina Schubertová, Marie Šindelářová, Vendula Tesařová, Tereza Vachová a Natálie Velinská zúčastnil okrskového kola florbalu. Turnaj se uskutečnil v Holicích a zúčastnila se ho 4 družstva. Náš tým třikrát remízoval, to znamenalo konečné 2. místo. Děkujeme za skvělou reprezentaci školy a blahopřejeme ke krásnému výsledku. Mgr. Iva Kostelecká.


 

Vážení rodiče,
v pátek 15. listopadu 2024 proběhne na naší škole charitativní sbírka Srdíčkový den. Dva žáci deváté třídy budou během dopoledne navštěvovat třídy na prvním i druhém stupni a nabídnou dětem ke koupi drobné předměty na podporu nadace Pomozte dětem.
Tato sbírka je zaměřena na pomoc dětem, které trpí vážnými nemocemi a potřebují speciální zdravotní pomůcky, rehabilitační pobyty či léčbu, kterou si jejich rodiny nemohou dovolit.
Zakoupením těchto předmětů můžeme všichni společně přispět k lepší péči a podpoře těchto dětí.
Budeme moc rádi, pokud se rozhodnete přispět a podpořit tuto sbírku. Více informací najdete v přiloženém letáčku.
Děkujeme za vaši štědrost a podporu.

1.11. se konala oslava Halloweenu ve Slepoticich. Účastníci absolvovali strašidelnou stezku a malí návštěvníci si mohli během akce vyrobit papírovou dekoraci: netopýra, dýni nebo strašidelného ducha. Právě o tyto dílničky se postarali dobrovolníci z řad 9., 8. a i 7. tříd moravanské školy, kterým patří za jejich ochotu velké poděkování. Uznání za celou, hojně navštívenou akci patří také organizátorům z řad slepotických občanů.
Mgr. Miroslava Filipi

Den po prázdninách se nesl v duchu strašidelných kostýmů a masek. Zapojila se většina našich žáčků z 1. stupně a jejich originalita byla nezměrná.
Dopoledne děti absolvovaly promenádu a tvořivé dílničky, které připravili žáci 4. a 5.třídy se svými třídními učitelkami.
Odpoledne si děti užily na Halloweenské párty za aktivní účasti našich deváťáků. Nechyběla pořádná hudba, tanec, hry a soutěže, za které byly děti náležitě odměňovány.
Velké díky za podporu patří i rodičům a všem, kteří pomohli vyzdobit okolí školy.
Mgr. P. Horčičková

S radostí chceme pochválit žáky Valerii Fibichovou, Tomáše Kubíka a Daniela Ježka, kteří se aktivně zapojili a díky svým výsledkům obdrželi od společnosti ČEZ věcné dárky. Jejich zájem o techniku a ochranu životního prostředí je inspirativní.
Děkujeme všem žákům 9. třídy za jejich nadšení a aktivní účast, a těšíme se na další podobné vzdělávací akce.
Mgr. Jana Felcmanová
 

Ve dnech 17.-19. 10. 2024 se konalo setkání učitelů, kteří využívají programy eTwinning/Erasmus+ ve své výuce.  V estonském Tallinnu byly pedagogům představeny další možnosti a výzvy, které mohou oba programy přinést, a o které mohou učitelé a ředitelé škol dále žádat. K nejúspěšnějším již tradičně patří partnerství škol online, tedy eTwinning doplněný o případné výjezdy ať již v rámci tzv. Norských fondů, Mládež v akci nebo právě Erasmus+. Naše škola pokračuje již čtvrtým rokem v programu eTwinning, kdy využívá mezinárodní projekty k výuce v souladu se ŠVP, realizovali jsme grant z Erasmu+. Letos připravujeme partnerství se školou v Německu a v Polsku, plánujeme další žádost o grant Erasmus+, případně akreditaci naší školy v tomto programu. V Tallinu bylo konzultováno další velké téma, a to možnosti, a určitě i nutnost zapojení digitální techniky do vzdělávacího procesu. S tímto procesem jde ruku v ruce otázka věku žáků a edukace ohledně e-bezpečnosti. Shoda samozřejmě panuje na tom, že čím dříve se ve školách s digitalizací a výukou e-bezpečnosti začne, tím lépe. A proč právě Tallinn? O této zemi je známo, že uskutečnila jako úplně první země v Evropě své parlamentní volby formou online. Také se zde tvrdí, že wifi připojení je zde snad i v. Veskutečnosti se Estonsko může chlubit 2. místem v mezinárodním srovnávání výsledků ve vzdělávání PISA (Programme for International Student Assessment). Seminář tedy měl určitě co nabídnout pro inspiraci učitelům z ostatních zemí. (Mgr. Miroslava Filipi)


 

Žáci 3. a 4. třídy se od poloviny září každé pondělí účastní plaveckého výcviku na bazéně ve Vysokém Mýtě. Na starost je mají plavecké instruktorky, které si je hned na první hodině rozdělili do čtyř výkonnostních skupin. Postupně je učí nebo pomáhají při zdokonalení všech plaveckých stylů a správnému dýchání. Méně zdatní se snaží odbourat respekt k vodě za pomoci pomůcek a taky začali s tréninkem plaveckých stylů. Během výuky dostávají děcka i prostor na volnou zábavu ve vodě, kdy mají k dispozici i pomůcky do vody.(Mgr. Milan Bakeš)

 

Základní Škola Moravany 
okres Pardubice
Komenského 118, 533 72 Moravany

IČ:48160164 | DIČ:CZ48160164

Účet: 19-2583910207/0100
Datová schránka: v4rwkds

Mgr. Felcmanová Jana
(ředitelka školy)
466 950 817, 734 658 764
jana.felcmanova@zsmoravany.cz

Mgr. Filipi Miroslava 
(zástupkyně ředitele školy)
466 950 817, 602 391 356
miroslava.filipi@zsmoravany.cz

Jana Havlíčková
(hlavní ekonomka)
466 950 503
jana.havlickova@zsmoravany.cz

Mgr. Dita Denkeová 
(výchovná poradkyně)
737 372 115 (nezasílat SMS)
dita.denkeova@zsmoravany.cz 

      

VÝUKOVÉ MATERIÁLY

zs moravany logo vyuka

 

PRÁCE ŽÁKŮ

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

KALENDÁŘ AKCÍ

Žádné události k zobrazení

ŠKOLNÍ ČASOPIS MUF

NAŠE KNIHOVNA

 

knihovna moravany

NAŠE OBEC

AKTIVNÍ PROJEKTY

assk logo popisek

sportuj ve skole rgb 2000px

logo financovano eu

projekt modernizace zs moravany spolufinancovany eu 2020

projekt eu personalni podpora banner

projekt eu sablony III banner

pro skoly aktivni skola 2018 19

 

logo proskoly

 

plakat skolni projekty evropske unie

 

logo recyklohrani 

skolsky portal rollup modra248

 

logo ms mt 2 male