login bakaláři

    login bakaláři

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Projekty

Po pondělním úspěchu našich dívek pokračoval turnaj v úterý, kdy skřížili florbalové hokejky tentokrát chlapci škol holického okrsku. Sjelo se 5 týmů a naši borci začali vítězstvím nad holickým gymnáziem. Bohužel v dalších utkáních se nám již nedařilo a náš skončil na čtvrtém místě. Doufejme, že následující roky přinesou lepší umístění a hoši půjdou ve stopách svých spolužaček. Ing. František Mottl


 

V pondělí 4. 11. 2024 se tým dívek ve složení Ema Bakešová, Bára Blajdová, Marie Blažková, Dominika Dostálová, Eliška Hyksová, Ladislava Chlebounová, Simona Kasalová, Ella Kňavová, Kateřina Pavlišová, Kateřina Schubertová, Marie Šindelářová, Vendula Tesařová, Tereza Vachová a Natálie Velinská zúčastnil okrskového kola florbalu. Turnaj se uskutečnil v Holicích a zúčastnila se ho 4 družstva. Náš tým třikrát remízoval, to znamenalo konečné 2. místo. Děkujeme za skvělou reprezentaci školy a blahopřejeme ke krásnému výsledku. Mgr. Iva Kostelecká.


 

Vážení rodiče,
v pátek 15. listopadu 2024 proběhne na naší škole charitativní sbírka Srdíčkový den. Dva žáci deváté třídy budou během dopoledne navštěvovat třídy na prvním i druhém stupni a nabídnou dětem ke koupi drobné předměty na podporu nadace Pomozte dětem.
Tato sbírka je zaměřena na pomoc dětem, které trpí vážnými nemocemi a potřebují speciální zdravotní pomůcky, rehabilitační pobyty či léčbu, kterou si jejich rodiny nemohou dovolit.
Zakoupením těchto předmětů můžeme všichni společně přispět k lepší péči a podpoře těchto dětí.
Budeme moc rádi, pokud se rozhodnete přispět a podpořit tuto sbírku. Více informací najdete v přiloženém letáčku.
Děkujeme za vaši štědrost a podporu.

1.11. se konala oslava Halloweenu ve Slepoticich. Účastníci absolvovali strašidelnou stezku a malí návštěvníci si mohli během akce vyrobit papírovou dekoraci: netopýra, dýni nebo strašidelného ducha. Právě o tyto dílničky se postarali dobrovolníci z řad 9., 8. a i 7. tříd moravanské školy, kterým patří za jejich ochotu velké poděkování. Uznání za celou, hojně navštívenou akci patří také organizátorům z řad slepotických občanů.
Mgr. Miroslava Filipi

Den po prázdninách se nesl v duchu strašidelných kostýmů a masek. Zapojila se většina našich žáčků z 1. stupně a jejich originalita byla nezměrná.
Dopoledne děti absolvovaly promenádu a tvořivé dílničky, které připravili žáci 4. a 5.třídy se svými třídními učitelkami.
Odpoledne si děti užily na Halloweenské párty za aktivní účasti našich deváťáků. Nechyběla pořádná hudba, tanec, hry a soutěže, za které byly děti náležitě odměňovány.
Velké díky za podporu patří i rodičům a všem, kteří pomohli vyzdobit okolí školy.
Mgr. P. Horčičková

S radostí chceme pochválit žáky Valerii Fibichovou, Tomáše Kubíka a Daniela Ježka, kteří se aktivně zapojili a díky svým výsledkům obdrželi od společnosti ČEZ věcné dárky. Jejich zájem o techniku a ochranu životního prostředí je inspirativní.
Děkujeme všem žákům 9. třídy za jejich nadšení a aktivní účast, a těšíme se na další podobné vzdělávací akce.
Mgr. Jana Felcmanová
 

Ve dnech 17.-19. 10. 2024 se konalo setkání učitelů, kteří využívají programy eTwinning/Erasmus+ ve své výuce.  V estonském Tallinnu byly pedagogům představeny další možnosti a výzvy, které mohou oba programy přinést, a o které mohou učitelé a ředitelé škol dále žádat. K nejúspěšnějším již tradičně patří partnerství škol online, tedy eTwinning doplněný o případné výjezdy ať již v rámci tzv. Norských fondů, Mládež v akci nebo právě Erasmus+. Naše škola pokračuje již čtvrtým rokem v programu eTwinning, kdy využívá mezinárodní projekty k výuce v souladu se ŠVP, realizovali jsme grant z Erasmu+. Letos připravujeme partnerství se školou v Německu a v Polsku, plánujeme další žádost o grant Erasmus+, případně akreditaci naší školy v tomto programu. V Tallinu bylo konzultováno další velké téma, a to možnosti, a určitě i nutnost zapojení digitální techniky do vzdělávacího procesu. S tímto procesem jde ruku v ruce otázka věku žáků a edukace ohledně e-bezpečnosti. Shoda samozřejmě panuje na tom, že čím dříve se ve školách s digitalizací a výukou e-bezpečnosti začne, tím lépe. A proč právě Tallinn? O této zemi je známo, že uskutečnila jako úplně první země v Evropě své parlamentní volby formou online. Také se zde tvrdí, že wifi připojení je zde snad i v. Veskutečnosti se Estonsko může chlubit 2. místem v mezinárodním srovnávání výsledků ve vzdělávání PISA (Programme for International Student Assessment). Seminář tedy měl určitě co nabídnout pro inspiraci učitelům z ostatních zemí. (Mgr. Miroslava Filipi)


 

Žáci 3. a 4. třídy se od poloviny září každé pondělí účastní plaveckého výcviku na bazéně ve Vysokém Mýtě. Na starost je mají plavecké instruktorky, které si je hned na první hodině rozdělili do čtyř výkonnostních skupin. Postupně je učí nebo pomáhají při zdokonalení všech plaveckých stylů a správnému dýchání. Méně zdatní se snaží odbourat respekt k vodě za pomoci pomůcek a taky začali s tréninkem plaveckých stylů. Během výuky dostávají děcka i prostor na volnou zábavu ve vodě, kdy mají k dispozici i pomůcky do vody.(Mgr. Milan Bakeš)

 

V pondělí a v úterý proběhla v 9. třídě ZŠ Moravany zajímavá virtuální prohlídka, během které žáci měli možnost navštívit české vodní, větrné a solární elektrárny. Součástí prohlídky byla také návštěva přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Tuto jedinečnou nabídku jsme obdrželi od společnosti ČEZ, která nám tím umožnila nahlédnout do zákulisí výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Virtuální prohlídka byla interaktivní, a tak se žáci nejen dozvěděli zajímavé informace o fungování různých typů elektráren, ale také mohli klást otázky odborníkům. Výuka se tak stala atraktivnější a přiblížila studentům ekologickou problematiku a důležitost obnovitelných zdrojů energie.

Elektrárna Dlouhé stráně, která patří mezi technické divy Česka, byla jedním z hlavních bodů zájmu. Žáci si mohli představit, jak se v této přečerpávací elektrárně využívá voda k vyrovnávání výkyvů v dodávkách energie. Větrné a solární elektrárny zase ukázaly, jak můžeme využívat sílu přírody k výrobě energie s minimálním dopadem na životní prostředí.

Díky této virtuální exkurzi si žáci mohli rozšířit obzory v oblasti energetiky a zároveň si uvědomit, jak důležitou roli hrají obnovitelné zdroje v boji proti změnám klimatu.

Mgr. Jana Felcmanová

Naše škola se ve školním roce 2024/2025 se opět zapojila do programu Škola pro udržitelný život ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy SEVER Horní Maršov, o.p.s. a s finanční podporou Evropské unie (projekt Mladí mají slovo, č. 2023-1-CZ01-KA154-YOU-000147638) s žáky 9.třídy. Navrhujeme různá opatření vedoucí k větší udržitelnosti naší obce. Výběr a realizace konkrétního opatření se bude dít ve spolupráci s místní samosprávou a komunitou.

Mgr. Jana Felcmanová, ředitelka ZŠ Moravany

V letošním školním roce navázala třída 6.A partnerství se školou v polské Čenstochové a tentokrát i se základní školou ve slovenském Tvrdošíně. Spolupráce v programu eTwinning „Say yes! To eco success“ se opět týkala ekologického tématu, kdy žáci využijí a propojí své znalosti ze zeměpisu, přírodopisu, ekologie, ale i informatiky a matematiky. Komunikací s partnery si procvičili kompetence jazykové: s Poláky i Slováky hovoříme anglicky, občas okusíme polštinu a dotkneme se slovenštiny. Během školního roku se žáci seznámili pomocí nástěnky Padlet, sdíleli informace ohledně ohrožených druhů zvířat, vytvářeli obrázky pomocí umělé inteligence, řešili společně kvízy na dané téma a zabývali se otázkou více ekologických Vánoc. Z dalších aktivit můžeme jmenovat charitativní sbírku na pomoc ohroženým zvířatům a secondhandový bazar pro veřejnost, který uspořádali žáci 2. stupně. Zde si mimo jiné prověřili svou matematickou gramotnost. S našimi polskými partnery jsme se online setkali během projektu několikrát prostřednictvím Microsoft Teams, se Slováky pak 9. 4., kde jsme se společně zabývali otázkou e-bezpečnosti. Následně jsme společně sdíleli úklid obcí v rámci akce „Ukliďme Česko“ a pak pěší výlety v „Erasmus týdnu“, jejichž účelem je snížit spotřebu energie a využít více náš pohybový potenciál. Hřebem projektu byla určitě květnová výše zmíněná týdenní návštěva polských spolužáků u nás v Moravanech, se spoustou krásných aktivit, jichž se zúčastnili žáci 2. stupně. Z těch opravdu zajímavých můžeme jmenovat práci s mapou v terénu prostřednictvím programu Actionbound. Projekty eTwinning tak přispívají nesporně k motivaci učení jazyků, odborných předmětů a zvyšují schopnost žáků spolupracovat v týmech a využívat jejich digitálních kompetencí.

Více je možno vidět ZDE

(Mgr. Miroslava Filipi)

V týdnu od 21.  do 24. května naši školu navštívili partneři ze základní školy v Čenstochové. S touto školou máme již 3. rokem eTwinningové projekty, které jsou zaměřeny na ekologickou problematiku. Program eTwinning „Say yes to eco success!“ byl povýšen na program Erasmus díky grantu, který nyní pro změnu získala polská strana. Tak se také mohlo stát, že jsme mohli strávit několik dní s polskými vrstevníky u nás v České republice v naší škole v Moravanech. Polští žáci bydleli v hotelu Labe v Pardubicích, odkud vyjížděli oni za námi nebo my za nimi. První den se věnovali poznávání Pardubic. Druhý den se žáci 7. A sešli s Poláky v Kostěnicích na vlakové stanici, odkud vyrazili přes Moravanský a Platěnice do školy. Po cestě řešili poznávací kvízy programu Actionbound ve smíšených týmech, kdy poznávali naši flóru. Následoval oběd ve Slepoticích, návrat do školy, kterou si prohlédli, společné hry v tělocvičně, a nakonec jsme si i s panem starostou opekli párky. Ve středu naše 6.A vyrazila s polskými dětmi do Prahy, kde shlédli komentovanou prohlídku a prošli se po Praze. Ve čtvrtek stejná třída vyrazila s Poláky na prohlídku záchranné stanice v Pasíčkách, dále žáci absolvovali výlet turistickými trasami do Toulovcových maštalí, Boru u Proseče a hotelu Renospond, kde měli společný oběd. Závěr týdne patřil výletu na Kunětickou horu, kam se vypravili žáci 8. A a kde spolu s Poláky měli možnost navštívit hrad, společně poobědvat a absolvovat prohlídku Muzea perníku. Program to byl velmi pestrý a ze strany požadavků Polské návštěvy bylo třeba mnohdy operativně reagovat. Že se vše podařilo ke spokojenosti jak českých, tak i polských dětí, je bezesporu zásluhou autodopravy pana Runštuka, paní učitelky Kostelecké a Jakubcové, pana učitele Mottla a všech ostatních, kteří se na této náročné akci podíleli.

Vedení školy

V měsíci dubnu se nám podařilo obnovit a doplnit inventář digitální techniky na naší základní škole. Prostřednictvím šablon JAK a „Národnímu plánu obnovy“ škola zakoupila 15 tabletů na 1. stupeň a 29 tabletů na 2. stupeň. Navíc jsme díky svolení zřizovatele mohli zakoupit a instalovat celkem 4 nové interaktivní tabule systému Optoma do tříd: 1.A, 5.A, 6.A a 9.A. Věříme, že výuka bude pro naše žáky zase o poznání více atraktivní, a že je nové výukové metody budou více motivovat k získávání poznatků a kompetencí pro život.

Dne 19. 3. 2024 se uskutečnilo sdílecí setkání v rámci projektu Mladí pro klima, jehož pořadatelé sídlí v Horním Maršově. Do tohoto projektu se zapojilo více než 30 škol, následně byly rozděleny do skupinek a sdílecí setkání mohlo začít. Moravany, zúčastňující se tohoto projektu již po šesté, byly ve skupince společně se školami z Jeseníku, Cehnice a Kyselky. ZŠ Moravany šla na řadu jako první, všichni žáci se představili a následně přednesli své poznatky. Na konci prezentace pořadatelé zhodnotili práci žáků a ptali se jich na různé otázky ohledně již zmiňovaného projektu. Než odprezentovali své nápady všechny školy, uběhly cca tři hodiny. Na závěr nám paní Eliška Hájková, hlavní představitelka, nabídla pozvánku na různé akce.

Aneta Jiroutová, 9. roč.

Základní Škola Moravany 
okres Pardubice
Komenského 118, 533 72 Moravany

IČ:48160164 | DIČ:CZ48160164

Účet: 19-2583910207/0100
Datová schránka: v4rwkds

Mgr. Felcmanová Jana
(ředitelka školy)
466 950 817, 734 658 764
jana.felcmanova@zsmoravany.cz

Mgr. Filipi Miroslava 
(zástupkyně ředitele školy)
466 950 817, 602 391 356
miroslava.filipi@zsmoravany.cz

Jana Havlíčková
(hlavní ekonomka)
466 950 503
jana.havlickova@zsmoravany.cz

Mgr. Dita Denkeová 
(výchovná poradkyně)
737 372 115 (nezasílat SMS)
dita.denkeova@zsmoravany.cz 

      

VÝUKOVÉ MATERIÁLY

zs moravany logo vyuka

 

PRÁCE ŽÁKŮ

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

KALENDÁŘ AKCÍ

Žádné události k zobrazení

ŠKOLNÍ ČASOPIS MUF

NAŠE KNIHOVNA

 

knihovna moravany

NAŠE OBEC

AKTIVNÍ PROJEKTY

assk logo popisek

sportuj ve skole rgb 2000px

logo financovano eu

projekt modernizace zs moravany spolufinancovany eu 2020

projekt eu personalni podpora banner

projekt eu sablony III banner

pro skoly aktivni skola 2018 19

 

logo proskoly

 

plakat skolni projekty evropske unie

 

logo recyklohrani 

skolsky portal rollup modra248

 

logo ms mt 2 male