V hodinách zeměpisu se žáci 7. třídy pod vedením pana učitele Vojtěcha Felcmana pustili do zajímavého projektu zaměřeného na státy Ameriky. Tento projekt měl za cíl nejen prohloubit znalosti žáků o tomto fascinujícím regionu, ale také rozvíjet jejich dovednosti v oblasti vyhledávání a zpracovávání informací.
Průběh projektu
Žáci měli možnost využít moderní technologie, jako jsou mobilní telefony, počítače a tablety, k vyhledávání informací o různých latinskoamerických zemích. Každý žák si zvolil konkrétní zemi a zaměřil se na její historii, kulturu, geografii a významné osobnosti. Během práce na projektu se žáci učili samostatnosti, kritickému myšlení a schopnosti efektivně prezentovat informace.
Prezentace a sdílení
Po shromáždění informací následovalo zpracování a příprava prezentací, které žáci předávali svým spolužákům. Tato část projektu byla velmi důležitá, neboť se žáci naučili, jak prezentovat své znalosti a efektivně komunikovat s ostatními. Prezentace byly různorodé a kreativní, což ukázalo, jak moc žáci do projektu investovali své úsilí.
V letošním školním roce navázala třída 6.A partnerství se školou v polské Čenstochové a tentokrát i se základní školou ve slovenském Tvrdošíně. Spolupráce v programu eTwinning „Say yes! To eco success“ se opět týká ekologického tématu, kdy žáci využijí a propojí své znalosti ze zeměpisu, přírodopisu, ekologie, ale i informatiky. Komunikací s partnery si procvičí kompetence jazykové: s Poláky i Slováky hovoříme anglicky, občas okusíme polštinu a dotkneme se slovenštiny. Během školního roku se žáci seznámili pomocí nástěnky Padlet, sdíleli informace ohledně ohrožených druhů zvířat, vytvářeli obrázky pomocí umělé inteligence, řešili společně kvízy na dané téma a zabývali se otázkou více ekologických Vánoc. S našimi polskými partnery jsme se online setkali již dvakrát, se Slováky se uvidíme online 9. 4. Čeká nás společně sdílený úklid obcí v rámci Dne Země a pohybové aktivity, jejichž účelem je snížit spotřebu energie a využít více náš pohybový potenciál. Hřebem projektu bude určitě týdenní návštěva polských spolužáků u nás v Moravanech, která se bude konat v květnu.
Více je možno vidět ZDE
(Mgr. Miroslava Filipi)
Soutěže o nejkrásnější velikonoční kraslici se zúčastnilo 29 dětí. Kraslice byly vystaveny ve školní jídelně, kde každý mohl hlasováním zvolit tu, která se mu líbí nejvíce. Všechny kraslice byly opravdu moc hezké. Na 1. místě se umístil Tadeáš Ryčl z 1. třídy se svou perníkovou kraslicí. Na 2. místě skončila Viky Hlavatá z 5. třídy a 3. místo získal Jakub Hlavatý ze 3. třídy. Gratulujeme vítězům a všem ostatním děkujeme za účast.
(Ing. Naďa Jakubcová)
Na 1. stupni naší školy dnes proběhl první z preventivních programů vedené odbornými pracovnicemi Pedagogicko-psychologické poradny z Ústí nad Orlicí. Jedná se o program primární prevence určený pro celé třídy. Ve 3. třídě jsme zvolili program Stonožka zaměřený na posílení zdravých vrstevnických vztahů a předcházení vzniku šikany a agrese. V průběhu měsíce února a března čeká vybrané téma také žáky dalších tříd. Tříhodinový program je dobře přizpůsoben každé jednotlivé třídě a věřím, že bude přínosem do budoucna.
Mgr. Pavlína Horčičková
V suterénu budovy 1. stupně je umístěná prostorná dílna keramiky. Je vybavená vypalovací pecí, potřebnými nástroji a glazurami. Prostory keramické dílny jsou pravidelně navštěvovány nejen dětmi naší školy v rámci keramického kroužku pro děti, ale i dospělými. Děti i veřejnost tak mohou pod vedením zkušené lektorky, paní Liběny Tvrdíkové, své fantazie přetvářet ve skutečné krásné výtvory, které následně zdobí nejednu domácnost. (Mgr. Miroslava Filipi)
V druhém pololetí v hodinách praktických činností se žáci deváté třídy seznamují s chodem domácnosti a kuchyně.
Prvni den na lyžích v Malé Úpě.I když foukal silný vítr, od lyžování nás to neodradilo a odměnou nám bylo sluníčko.Všichni jsme zdárně zvládli celé odpoledne na sjezdovce (i nelyžaři). Druhý den na horách.I dnes foukal silný vítr a občas vysvitlo sluníčko. Pilně jsme vylepšovali naši lyžařskou techniku a také jsme si na sněhu zařádili. Třetí den ráno jsme vyrazili na sjezdovku na Pomezních boudách.Počasí se již umoudřilo a krásně nám svítilo sluníčko.Odpoledne skupinka dětí vyrazila na běžky a ostatní opět na sjezdovku. Po ukončení lyžování se závodilo v biatlonu okolo chaty.Všichni jsme si při tom užili spoustu legrace. I když někteří stáli na běžkách poprvé, bojovali až do cíle. Fotografie v galerii a aktuální informace na školním faceboku zde
Ing. Naďa Jakubcová
Při vyučování biologie člověka žáci tvořili tabule s popisem kostry a dalších orgánů. Foto najdete v galerii.
Během hodin výtvarné výchovy žáci uplatňují svou fantazii, zkušenost a dovednosti ke ztvárnění různých námětů z přírody, literatury, vědy a techniky a vůbec světa kolem sebe. Jaká krásná díla umí děti vytvořit, můžete vidět ZDE Mgr. M. Filipi
Dne 10. 11. 2021 navštívila devátá třída obecní úřad Moravany. V zasedací místnosti jsme přednesli návrh o výmalbě podchodu panu starostovi a paní místostarostce. Donesli jsme na ukázku i několik našich obrázků, které by se mohly použít na stěny podchodu. Tyto obrázky budou vystaveny na stránkách školy, aby si veřejnost mohla zvolit, který obrázek by se jim tam líbil nejvíce. Návrhu bylo vyhověno, a tak nás na jaře čeká výmalba podchodu. Dále jsme probírali, co se nám na Moravanech líbí a co by se dalo v nich ještě zlepšit. (Daniel, Patricie, Adéla)
Ve středu 13. 10. 2021 se v Chroustovicích pořádaly TECHNOhrátky. Jedná se o akci, při které mají žáci základních škol možnost se seznámit s různými obory, které mohou studovat na středních školách a odborných učilištích.
Školní časopis MUF si můžete stáhnout zde nebo otevřením obrázku vpravo na liště ...
Děkujeme paní I. Mikulecké za fotografie 1. třídy na závěr školního roku
Žák 2. Třídy Theodor Trpka se zajímá o Titanik. Obrázky a texty jeho práce najdete ve fotogalerii.