login bakaláři

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Pythagoriáda a Matematický Klokan 2019
Ve dnech 22. 3. a 4. 4. 2019 proběhla na naší škole školní kola soutěže Matematický Klokan a Pythagoriáda.
Obě soutěže jsou matematické, liší se podmínkami a typy zadávaných úloh.
V Klokanovi každý žák dostane na startu 24 bodů, úlohy jsou dle obtížnosti rozdělené na tři skupiny- po 3,4 a 5 bodech. Správné výsledky žáci volí z 5 nabízených možností. Za každou špatně vyřešenou úlohu je odečten 1 bod. Výhodou žáka tak může být správně zvolená strategie, např. pokud nevím, raději nepíši žádný výsledek než chybný, nebo jen velké štěstí (i to se občas stává). Obecně se však dá říci, že k úspěšnému řešení úloh je třeba spíš schopnost logicky uvažovat, prostorová představivost a kreativita než běžné matematické dovednosti, které žáci získávají při vyučování. Přes obtížnost úloh se našli někteří žáci, kteří se blížili, či dokonce překročili hranici 90 bodů (z maxima 120 b.). Těmto žáků patří jistě velká pochvala.
Ve velmi krátké době následovala další matematická soutěž Pythagoriáda. V této soutěži žáci řeší 15 úloh, za každou správně vyřešenou získají jeden bod, za špatně vyřešenou si nic neodečítá. Výsledky si žák nevybírá z možností, takže odpadá tipování. Osobně mi nastavení podmínek přijde spravedlivější a objektivnější. I tyto úlohy jsou netradiční, nápadité a vyžadují od žáka plné soustředění a bystrý úsudek, i když je často k jejich vyřešení výhodné využít matematické znalosti, získané při školním vyučování. Úspěšným řešitelem se stane každý žák, který dosáhne či přesáhne hranici 10 bodů. V tomto školním roce jím je pouze jeden žák naší školy (ze sedmé třídy), ale je třeba říci, že někteří se k této hranici přiblížili takřka na dosah.
Všem, kteří to nevzdali a snažili se najít správná řešení, patří můj dík.                      Mgr. Schwarzová Ilona

A že hledání správných řešení není vždy jednoduché, to ví i Charles Darwin:
„Matematik je jako slepý člověk v temné místnosti hledající černou kočku, která tam není.“


Základní Škola Moravany 
okres Pardubice
Komenského ulice 118, 
53 372 Moravany

IČ:48160164 | DIČ:CZ48160164

Účet: 19-2583910207/0100
Datová schránka: v4rwkds

Mgr. Felcmanová Jana
(ředitelka školy)
466 950 817, 734 658 764
jana.felcmanova@zsmoravany.cz

Mgr. Kelka František 
(zástupce ředitele školy)
466 950 817, 734 658 764
frantisek.kelka@zsmoravany.cz 

Jana Havlíčková
(hlavní ekonomka)
466 950 503
jana.havlickova@zsmoravany.cz

Mgr. Jitka Rathouská
(výchovná poradkyně)
603 536 366
jitka.rathouska@zsmoravany.cz

      

KALENDÁŘ AKCÍ

Žádné události k zobrazení

ŠKOLNÍ ČASOPIS MUF

ÚŘEDNÍ DESKA

NAŠE OBEC

PARTNEŘI ŠKOLY

 

AKTIVNÍ PROJEKTY

assk logo popisek

sportuj ve skole rgb 2000px

pro skoly aktivni skola 2018 19

logo proskoly

 

plakat skolni projekty evropske unie

 

logo recyklohrani 

skolsky portal rollup modra248

 

logo ms mt 2 male